Поетичний пейзаж. Пейзаж - поетична і музична живопис


методична розробка

Урок мистецтва в 8 класі

за програмою «Мистецтво 8 - 9 клас» Г. \u200b\u200bП. Сергєєвої Е. І. Е. Кашекова, Е.Д. критської,

Розділ: Мистецтво відкриває нові грані світу.

Тема: Мистецтво розповідає про красу землі.

Пейзаж - поетична і музична живопис.

Завантажити:


Попередній перегляд:

ГБОУ ЗОШ № 352 з поглибленим вивченням

німецької мови Красносільського району

методична розробка

Урок мистецтва в 8 класі

за програмою «Мистецтво 8 - 9 клас» Г. \u200b\u200bП. Сергєєвої Е. І. Е. Кашекова, Е.Д. критської,

Розділ: Мистецтво відкриває нові грані світу.

Тема: Мистецтво розповідає про красу землі.

Пейзаж - поетична і музична живопис.

учитель мистецтва

Санкт-петербур

Пейзаж - поетична і музична живопис

8 клас

цілі:

1. Формування в учнів уявлення про жанрі пейзажу в живописі і музиці;

Розвиток художньо - аналітичних здібностей, увагу, культурну пильність, підвищувати рівень освітньої мотивації і пізнавальний інтерес; вміння вести діалог з творами мистецтва.

Тип уроку: - урок вивчення та первинного закріплення знань.

Методи навчання: словесний, наочний, частково-пошуковий, аналітичний.

Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, інтернет

Зоровий ряд: DVD «Пейзаж», репродукції картин

Використовуваний цифровий ресурсhttp://palitra-ru.ru/; http://music.yandex.ru/#!/track/402710/album/220970); http://www.art-urok.ru/flomaster3.ht

Підручник: Г П.Сергеева, І.Е. Кашекова, Е Д Критська. Мистецтво, 8-9кл М: Просвещение, 2013

Хід уроку.

1. Організаціонний.момент.

2. Вступна частина

Сьогодні на уроці ми розглянемо жанр пейзажу в різних видах мистецтва, проаналізуємо твори живописного, музичного, літературного характеру і дізнаємося, яка роль пейзажу в творах різних видів мистецтв.

3. Пояснення нового матеріалу

Давайте згадаємо з вами що ж таке пейзаж? (Зображення природи) .Як самостійний жанр пейзаж з'явився в в Китаї в VI ст.

Які види пейзажу ви пам'ятаєте? (Міський, сільський, марина, пейзаж в портреті і т.д.)

У європейському мистецтві до XVI-XVII ст. пейзаж служив тлом для портрета.

Перегляд презентації «Пейзаж»

Довгий час невигадлива краса середньо смуги не приваблювала уваги російських художників. Нудні, одноманітні рівнинні пейзажі, сіре небо, весняне бездоріжжя або пожухла від спеки річна трава ... Що в цьому поетичного?

Російські художники - передвижники XIX в. А. Саврасов, І. Левітан, І. Шишкін та ін. Відкрили красу рідної землі. Люди, наче вперше побачили на їх картинах і прозорий весняне повітря, і наповнені весняною соком, що оживають берези; почули веселий, сповнений надії, радісний гомін птахів. І небо не здається таким вже сірим і безрадісним, і весняна бруд тішить, радує погляд. Ось, виявляється, яка вона російська природа - ніжна, задумлива, зворушлива!

Саме завдяки картиніОлексія Кіндратовича Саврасова(1830-1897) «Граки прилетіли»

російські художники відчули пісенність російської природи, а російські композитори почувcтвовалі пейзажність російськоїнародної пісні.

Давайте з вами розглянемо картини Саврасова «Граки прилетіли» і Левітана «Весна. Велика вода »,« Над вічним спокоєм »,« Озеро.Русь ».

Послухаємо музичний фрагмент з твору Вівальді «Літо». (http://music.yandex.ru/#!/track/402710/album/220970) Яке літо ви собі уявили? (Відповіді уч-ся). За допомогою яких музичних засобів автор зобразив літо (інтонація, ритм, форма і т.д.). Порівняємо музичний твір і картини Левітана «Над вічним спокоєм», «Озеро.Русь».

Які засоби художньої виразності використовують художники (колір, ритм, світлотінь,
і т.д.)?

А тепер розглянемо закордонне образотворче мистецтво XX століття.: Поява напряму «імпресіонізм» (враження). Художники-імпресіоністи намагалися зафіксувати в своїх картинах швидкоплинні враження від реально існуючого світу.

Повчальна і навіть кумедна історія сталася з мальовничою роботою «Вестмінстерське абатство» французького художника-імпресіоністаКлода Моне (1840-1926). (Http://www.art-urok.ru/flomaster3.htm)

Звиклі до туману лондонці точно знали його колір - сірий. І як же вони були здивовані і навіть обурені, коли на виставці побачили картину Моне. На ній вони виявили,

що туман, який розмиває обриси замку, має червоний відтінок! Коли ж люди вийшли на вулицю, то, на свій подив, виявили, що туман насправді багряний! дійсно,

в залежності від погоди, часу доби, заломлення сонячних променів туман може набувати найрізноманітнішу забарвлення. Але помітив і відкрив для всіх цю особливість саме художник.

Давайте розглянемо пейзажі художників-імпресіоністів. Скажіть мені, як особливості кольору, колориту, ритму, композиції допомагають створювати різні образи природи, зафіксовані на цих полотнах. (Відповіді уч-ся).

Як ви розумієте слова російського поета І. Буніна?

Ні, не пейзаж тягне мене,

Чи не фарби жадібний погляд помітить,

А то, що в цих фарбах світить:

Любов і радість буття.

Подивившись художні твори і послухавши музичний фрагмент про літо, скажіть в чому суть жанру пейзажу? (Відповіді уч-ся)

Практична робота

По ходу вивчення теми учні заповнюють таблицю

Узагальнення і закріплення знань

  • Що таке пейзаж?
  • Яку роль зіграли російські художники в поетизації жанру пейзаж?
  • Що «оспівує» російський пейзажний жанр?
  • До якого часу відноситься перші пейзажі?
  • Що таке «імпресіонізм », І які його особливості?
  • Назвіть художників і їх роботи, про які йшла мова сьогодні на уроці.
  • Які особливості сучасного портретного жанру?
  • Який взаємозв'язок між живописом і музикою?

підсумок уроку : В російських пейзажах-настроях -стіхотворних, мальовничих і музичних - образи природи, завдяки дивовижній пісенності інтонацій, мелодій, які тривають як нескінченна пісня, як наспів жайворонка, передають ліричний прагнення душі людини до краси, допомагають людям глибше зрозуміти поетичне зміст замальовок природи.

Рефлексія: -

- що нового дізналися на уроці?

Закінчите фразу: «Русский рідний пейзаж становить ...:

колорит фарб

Швидкоплинне враження від реально-існуючого світу

Ліс, степ, річка, село далеко, скромна церковця.

Художньо-творче завдання:

Підберіть репродукції картин-пейзажів. Напишіть розповідь про одну з картин, знайдіть до нього музичні та літературні приклади


Методична розробка відкритого уроку

Мистецтво в 8 класі

за програмою «Мистецтво 8 - 9 клас» Г. \u200b\u200bП. Сергєєвої Е. І. Е. Кашекова, Е.Д. критської,

розділ: Мистецтво відкриває нові грані світу.

Тема: Мистецтво розповідає про красу землі.

Тема уроку: Пейзаж - поетична і музична живопис.

учитель мистецтва

Ти прокинешся на світанку,

Ми з тобою разом зустрінемо

День народження зорі.

Який прекрасний цей світ, подивися.

Який чудовий цей світ!

1. Формування в учнів уявлення про жанрі пейзажу в живописі і музиці;

розвиток художньо - аналітичних здібностей, увагу, культурну пильність, підвищувати рівень освітньої мотивації і пізнавальний інтерес; вміння вести діалог з творами мистецтва.

Тип уроку: - урок вивчення та первинного закріплення знань.

Методи навчання: словесний, наочний, частково-пошуковий, аналітичний.

Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, інтернет

Зоровий ряд: DVD «Пейзаж», репродукції картин

Використовуваний цифровий ресурс http://palitra-ru.ru/; http://music.yandex.ru/#!/track/402710/album/220970); http://www.art-urok.ru/flomaster3.ht

Підручник: Г П.Сергеева, І.Е. Кашекова, Е Д Критська. Мистецтво, 8-9кл М: Просвещение, 2013

діяч-

ність учителя

діяльність учнів

Пізнавальна

комунікативна

регулятивна

здійснюва- ється дії

формуємо- перші способи діяльності

здійснюва- ється дії

формуючи-

мие способи діяльності

здійснюва- ється дії

формиру-

ються способидіяльності

1. Мотивація до навчальної діяльності (орг.момент 1 - 2 хвилини)

Учитель налаштовує учнів на позитивний лад, підбадьорює учнів, нагадує, що вони хочуть і можуть добре вчитися. Звучить пісня «Який прекрасний цей світ!»

Учні також налаштовуються на урок, висловлюють свою думку, що вони хочуть і будуть добре працювати на уроці.

Визначати мету в навчальній діяльності за допомогою вчителя

Учитель підводить учнів до того, що тема уроку пов'язана з поезією, образотворчим мистецтвом і музикою. Діти показують домашнє завдання. екрані з'являються картини природи супроводжувані музикою і віршами і прозою. Потрібно зрозуміти що буде темою уроку.

Учні зіставляють, виділяють головне, знаходять відповідь на питання вчителя, роблять висновки ..

Аналіз і синтез, класифікація, узагальнення.

Розпізнавання істотних ознак і властивостей явищ за допомогою спостереження, порівняння, аналізу.

Спільний пошук відповіді на поставлене вчителем запитання,

участь і взаємодія в процесі цього пошуку.

Комунікація, потреба поділиться з однолітками і вчителем своєю думкою, вміння слухати і сприймати думку інших.

Оцінюють пропоновані для аналізу твори мистецтва.

Здатність приймати і зберігати поставлену на уроці мета.

1 На екрані з'являється цитата з вірша І. Буніна Ні, не пейзаж тягне мене,

Любов і радість буття,

Вона всюди розлита ...

Вона всюди, де краса ...

(З Івана Олексійовича Буніна)

2.Учітель просить висунути припущення про тему уроку

3.Організует бесіду, що виявляє знання учнів в цій сфері.

4.Подводіт підсумок бесіди.

Аналізують стиль художника, виявляють схожість і відмінність образів (спираючись на раніше вивчений матеріал).

Виділяти істотну інформацію з назви картини, висувати свої гіпотези і обґрунтовувати їх. Здійснювати актуалізацію особистого життєвого досвіду.

Взаємодія з учителем під час бесіди, що здійснюється у фронтальному режимі.

Слухати співрозмовника,

висловлювати свою думку, взаємодія вать шляхом взаєморозуміння ня ..

Контролюють правильність відповідей своїх однокласників.

Вміти діяти відповідно до цільової установкою Розуміти і зберігати навчальну мету і завдання. Доповнювати і уточнювати думки, висловлені однокласника ми.

Учитель підводить учнів до розуміння стилю «Імпресса

Учні самі формули ють цілі і завдання уроку, що для вивчення нової теми необхідно: знакомствот з людьми - художниками, їх творами мистецтва.

Виявляють схожість і відмінність і мальовничих образів, порівнюють, аналізують їх.

Встановлюють аналогії особливостей живопису художників - імпресіоністів.

Відповідаючи на запитання вчителя, міркують і розмірковують про те, що для них характерно

Особистісно оцінюють звучну на уроці музику, роботи художнікка

Уміння взаємодіяти з дорослими і з однолітками в процесі навчальної діяльності.

5. Первинне закріплення (4 - 5 хвилин).

Дивляться картини К. Моне

Учні дивляться картини художника - імпресіоніста.

Аналізують стильові, особливості кожного твору. Порівнюють їх між собою. Встановлюють аналогії особливостей живопису художників - імпресіоністів

Роблять висновки ..

Спілкуються і взаємодії ють в процесі знаходження спільної і різного.

Формуються вербальні та невербальні засоби спілкування для розкриття свого ставлення до мистецтва.

Оцінюють виразні і образотворчі особливості творів мистецтва (живопису і музики)

Уміння контролювати процес і результати своєї діяльності, включаючи сюди контроль у співпраці з учителем і однолітками.

6.Самостоятельная робота з самопроверкой хвилин

Виявляють особливості стилю письма тієї чи іншої картини природи, відповідають на питання, про композиції, колірній гамі і т. Д.

Формують вміння працювати з інформацією, через конкретно-чуттєве порівняння, узагальнення та аналіз

Участь у спільній деятельнгості, спілкування і взаємодія в процесі виконання роботи, тобто роздуми, суперечки, вміння приходити до єдиної думки.

Розподіл початкових дій. планування спільних способів роботи, які допоможуть швидко і ефективно впоратися із завданням

Оцінюють і співвідносять ті зразки живопису, які треба проаналізує вать з тим досвідом синтезу та аналізу, який в учнів уже є.

Уміння розрізняти об'єктивну складність і суб'єктивну складність поставленої проблеми, здатність планувати свою діяльність.

7.Включеніе нового знання в систему знань і повторення 5 - 6 хвилин

Виконання тесту з вивченого матеріалу

Досліджують і виявляють закономірності появи нового стилю в мистецтві, виявляють спільні риси, сопостав ляють особливості живопису і музики в стилі імперессіо нізма.

Розпізнають істотні ознаки і властивості досліджуваної проблеми за допомогою спостережень, порівнянь, аналізу.

Застосовують словник емоцій під час перегляду презентації для характеристики звучала музики і художніх образів, що виникають на екрані.

Комунікація, що забезпечує реалізацію процесів розподілу, обміну та взаімопоні манія.

Оцінюють ті знання і враження, які отримали за час уроку, співвідносять їх з уже наявним досвідом і знаннями в сфері музики і зображально го мистецтва.

Уміння планувати роботу до її початку, тобто вибір свого варіанту домашнього завдання. Уміння оцінити завдання і свої можливості.

8. Рефлексія навчальної діяльності на уроці (підсумок) 2 - 3 хвилини

Учитель дізнається яке завдання ставили на уроці? Чи вдалося її вирішити? Які отримали висновки? Яким чином можна вбудувати ці знання в систему знань про музику в цілому.

Учні називають цілі і завдання, які вони формулюють вали і намічали на початку уроку, аналізують чи встигли і засвоїли в процесі уроку.

Порівнювали, аналізували, класифікували, узагальнювали.

Брали участь у спільній діяльності, спілкувалися і взаємодії вали на різних етапах уроку.

Планували способи і прийоми роботи Шляхом рефлексії на свої дії, коректували форми спільної роботи.

Оцінювали власну діяльність на уроці, під час різних етапів уроку.

Уміння адекватно сприймати як твої дії оцінює вчитель і однолітки.

конспект уроку

    Мотивація до навчальної діяльності (орг.момент 1 - 2 хвилини)

Учитель налаштовує учнів на позитивний лад, підбадьорює учнів. Пісня «Який прекрасний цей світ»

2.Актуалізація і фіксування індивідуального труднощі в пробному навчальному дії (4 - 5 хвилин)

На минулому уроці я просила підібрати зоровий і літературний ряд творів Миколи Риленкова «Все в тане серпанку» і Михайла Пришвіна «Невідомому одному» .Діти показують презентації.

- Як ви вважаєте, чи впоралися хлопці з завданням?

- Чи повною мірою вдалося їм ілюструвати ці літературні твори?

3.Постановка навчального завдання (4 - 5 хвилин)

* На екрані з'являється цитата з вірша

І. Буніна

Ні, не пейзаж тягне мене,

Чи не фарби я прагну помітити,

А то, що в цих фарбах світить:

Любов і радість буття,

Вона всюди розлита ...

Вона всюди, де краса ...

(З Івана Олексійовича Буніна)

- Давайте згадаємо з вами, що ж таке пейзаж?

- Які види пейзажу ви пам'ятаєте? (Міський, сільський, марина, пейзаж в портреті і т.д.)

* Учитель просить висунути припущення про тему уроку

ПРОСЛУХОВУВАННЯ ВІРШІ Ф.І. Тютчева «ОСІННІЙ ВЕЧІР»

* Організовує бесіду, що виявляє знання учнів в цій сфері.

Перегляд презентації «Пейзаж»

* Підводить підсумок бесіди.

4.Откритіе нового знання (побудова проекту виходу зі скрути)

6 -7мінут. Знайомство живописом в стилі «Імпресіонізм»

Учитель підводить учнів до розуміння

    Стилю «Імпресіонізм»

    Формування цілей і завдань, необхідних для вивчення цієї теми.

Користуючись підручниками з 24, дайте відповідь на питання

- Яка ця природа на картинах російських художників?

Довгий час невигадлива краса середньо смуги не приваблювала уваги російських художників. Нудні, одноманітні пейзажі, сіре небо, весняне бездоріжжя або пожухла від спеки річна трава ... Що в цьому поетичного?

Російські художники - передвижники XIX в. А. Саврасов, І. Левітан, І. Шишкін та ін. Відкрили красу рідної землі. Люди, наче вперше побачили на їх картинах і прозорий весняне повітря, і наповнені весняною соком, що оживають берези; почули веселий, сповнений надії, радісний гомін птахів. І небо не здається таким вже сірим і безрадісним, і весняна бруд тішить, радує погляд.

Ось, виявляється, яка вона російська природа - ніжна, задумлива, зворушлива!

Саме завдяки картині Олексія Кіндратовича Саврасова(1830-1897) «Граки прилетіли» російські художники відчули пісенність російської природи, а російські композитори почувcтвовалі пейзажність російської народної пісні.

Давайте з вами розглянемо картини Саврасова «Граки прилетіли» і Левітана «Весна. Велика вода »,« Над вічним спокоєм »,« Озеро.Русь ».

Послухаємо музичний фрагмент з твору Вівальді «Літо».

Яке літо ви собі уявили? (Відповіді уч-ся).

Які засоби художньої виразності використовують художники (колір, ритм, світлотінь,
і т.д.)?

А тепер розглянемо закордонне образотворче мистецтво XX століття: поява напряму «імпресіонізм» (враження). Художники-імпресіоністи намагалися зафіксувати в своїх картинах швидкоплинні враження від реально існуючого світу.

Повчальна і навіть кумедна історія сталася з мальовничою роботою «Вестмінстерське абатство» французького художника-імпресіоніста Клода Моне (1840-1926)

Звиклі до туману лондонці точно знали його колір - сірий. І як же вони були здивовані і навіть обурені, коли на виставці побачили картину Моне. На ній вони виявили,

що туман, який розмиває обриси замку, має червоний відтінок! Коли ж люди вийшли на вулицю, то, на свій подив, виявили, що туман насправді багряний! дійсно,

в залежності від погоди, часу доби, заломлення сонячних променів туман може набувати найрізноманітнішу забарвлення. Але помітив і відкрив для всіх цю особливість саме художник.

Художньо-творче завдання:

Робота по зображенню етюду пейзажу в будь-якому емоційному стані.

робота включає в себе (два варіанти):

1 зображення образотворчого етюду;

2-зображення літературного етюду.

Закріплення і рефлексія

    Що таке пейзаж?

    Яку роль зіграли російські художники в поетизації жанру пейзаж?

    Що «оспівує» російський пейзажний жанр?

    Що таке «імпресіонізм», і які його особливості?

    Назвіть художників і їх роботи, про які йшла мова сьогодні на уроці.

    Який взаємозв'язок між живописом і музикою?

підсумок уроку: В російських пейзажах-настроях -стіхотворних, мальовничих і музичних - образи природи, завдяки дивовижній пісенності інтонацій, мелодій, які тривають як нескінченна пісня, як наспів жайворонка, передають ліричний прагнення душі людини до краси, допомагають людям глибше зрозуміти поетичне зміст замальовок природи.

Що характерно для пейзажів імпресіоністів?

Рефлексія: -

- що нового дізналися на уроці?

Закінчите фразу: «Русский рідний пейзаж становить ...:

колорит фарб

Швидкоплинне враження від реально-існуючого світу

Ліс, степ, річка, село далеко, скромна церковця.

Невигадлива краса середньо смуги довгий час не привертала уваги художників. Нудні, одноманітні рівнинні пейзажі, сіре небо, весняне бездоріжжя або пожухла від спеки річна трава ... Що в цьому поетичного?

Російські художники XIX ст. А. Саврасов, І. Левітан, І. Шишкін та ін. Відкрили красу рідної землі. Люди, наче вперше побачили на їх картинах і прозорий весняне повітря, і наповнені весняною соком, що оживають берези; почули веселий, сповнений надії, радісний гомін птахів. І небо не здається таким вже сірим і безрадісним, і весняна бруд тішить, радує погляд. Ось, виявляється, яка вона російська природа - ніжна, задумлива, зворушлива! Саме завдяки картині Олексія Кіндратовича Саврасова (1830-1897) «Граки прилетіли» російські художники відчули пісенність російської природи, а російські композитори відчули пейзажність російської народної пісні.

У XX ст. в закордонному образотворчому мистецтві виникло напрям, яке отримало назву «імпресіонізм» (від франц. impression- враження). Художники-імпресіоністи намагалися зафіксувати в своїх картинах швидкоплинні враження від реально існуючого світу.

Повчальна і навіть кумедна історія сталася з мальовничою роботою «Вестмінстерське абатство» французького художника-імпресіоніста Клода Моне (1840-1926).

Звиклі до туману лондонці точно знали його колір - сірий. І як же вони були здивовані і навіть обурені, коли на виставці побачили картину Моне. На ній вони виявили, що туман, який розмиває обриси замку, має червоний відтінок! Коли ж люди вийшли на вулицю, то, на свій подив, виявили, що туман насправді багряний! Дійсно, в залежності від погоди, часу доби, заломлення сонячних променів туман може набувати найрізноманітнішу забарвлення. Але помітив і відкрив для всіх цю особливість саме художник.


  • Розгляньте мальовничі пейзажі. Поясніть, як особливості кольору, колориту, ритму, композиції допомагають створювати різні образи природи, зафіксовані на цих полотнах.

  • Як ви розумієте слова російського поета І. Буніна?

Ні, не пейзаж тягне мене,

Чи не фарби жадібний погляд помітить,

А то, що в цих фарбах світить:

Любов і радість буття.


  • Підберіть мальовничі, літературні та музичні твори, що розкривають емоційний багатство світу, і підготуйте бесіду з молодшими школярами про красу і гармонію навколишнього природи.

Подивіться фільм - екранізацію одного з творів російської класики. Яку роль у фільмі грає пейзаж?

Напишіть етюди (літературні чи живописні), в яких ви покажіть природу в різних емоційних станах (в різний час доби або в різні пори року).



зрима музика

Слухачі всього світу знають і люблять шедеври музичної класики - «Пори року» - цикл концертів італійського композитора XVIII в. Антоніо Вівальді (1678-1741) і цикл фортепіанних п'єс російського композитора XIX в. Петра Ілліча Чайковського (1840-1893). Обидва твори належать до програмної музики: мають назви і супроводжуються поетичними рядками - сонетами самого композитора в концертах Вівальді та віршами російських поетів до кожної з 12 п'єс циклу Чайковського.

У російських пейзажах-настроях - віршованих, живописних і музичних - образи природи, завдяки дивовижній пісенності інтонацій, мелодій, які тривають як нескінченна пісня, як наспів жайворонка, передають ліричний прагнення душі людини до краси, допомагають людям глибше зрозуміти поетичне зміст замальовок природи.

Ось якими словами описав свої враження від картини І. Левітана «Весна. Велика вода »знавець російського живопису М. Алпатов:

Тонкі, як свічки, по-дівочому стрункі берізки виглядають, як ті самі, які споконвіку оспівувалися в російських піснях. Відображення берізок в прозорій воді ніби складає їх продовження, їх відгомін, мелодійне відлуння, вони розчиняються у воді своїм корінням, їх рожеві гілки зливаються з блакиттю неба. Контури цих гнутих берізок звучать подібно ніжною і сумно-жалобній сопілки, з цього хору вириваються окремі голоси більш могутніх стовбурів, всім їм протиставлений високий стовбур сосни і густа зелень їли.

Чому проста російська краєвид, чому прогулянка влітку в Росії, в селі, по полях, по лісі, ввечері в степу, бувало, приводили мене в такий стан, що я лягав на землю в якомусь знемозі від напливу любові до природи, тих невимовно солодких і п'янких вражень, які навіювали на мене ліс, степ, річка, село далеко, скромна церковця, словом, все, що становило убогий російський рідний пейзаж? Чому все це?

П. Чайковський


  • Зверніть увагу на епітети в описі картини. Чому автор використав саме музичні порівняння?

  • Що приваблює композиторів і художників в російській природі?

  • Послухайте фрагменти програмних творів А. Вівальді та П. Чайковського. Які почуття викликає у вас ця музика?

  • Знайдіть в них подібні й різні риси, виразні засоби, якими передано ставлення композиторів до природи. Що відрізняє російську музику від італійської?

  • Які зорові, літературні асоціації з'являються у вас під враженням від цих творів? Підберіть вірші до прозвучала музиці.

  • Послухайте сучасні обробки класичних творів, які малюють природу. Що нового вносять сучасні виконавці в інтерпретацію знайомих вам мелодій?

Художньо-творче завдання

Підберіть репродукції картин-пейзажів. Напишіть у творчій зошити невелику розповідь про одну з картин, знайдіть до нього музичні літературні приклади.

Людина в дзеркалі мистецтва: жанр портрет

Портрет (франц. Portrait) - зображення певної людини або групи людей. Жанр портрета набув поширення в далекій давнині в скульптурі, а потім в живописі та графіці. Разлічаютпарадний ікамерний портрети. Бувають портретипарние і групові. Вони призначаються і для прикраси парадних зал, і для вихваляння певних персон, і для збереження пам'яті про людей, об'єднаних професійними, духовними, сімейними узами. Особливу категорію составляетавтопортрет, на якому художник зображує самого себе. Будь-який з портретів можна віднести або до психологічного портрета, або до портрету-характеру, або до портрету- біографії.

Мистецтво допомагає пізнати людину. Не тільки побачити його зовнішній вигляд, а й зрозуміти його сутність, характер, настрій і ін. Портрет майже завжди реалістичний. Адже його головна мета - впізнаваність зображеного на ньому людини. Однак зазвичай завданням художника є не точне копіювання зовнішніх рис моделі, не наслідування природі, а «мальовниче пересозданіе» образу людини. Не випадково виникає бажання не просто дізнатися в портреті себе, а може бути, навіть відкрити щось нове в собі.

Глядачеві мимоволі передається ставлення художника до моделі. Важливим є все те, що виражає емоції, ставлення до життя, до людей: міміка зображеної особи, вираз очей, лінія губ, поворот голови, постава, жест.

Нерідко ми тлумачимо твір з позиції людини сьогоднішнього дня, приписуємо персонажу риси, не властиві його часу, т. Е. Прагнемо зрозуміти невідоме через відоме.

Релігійні уявлення в Стародавньому Єгипті, пов'язані з культом мертвих, визначили прагнення до передачі портретної схожості в скульптурному зображенні людини: душа померлого повинна була знайти своє вмістилище. На початку XX ст. археологи відкрили всьому світу чудове портретне зображення цариці Нефертіті. Створений в IV ст. до н. е., етотобраз вражає плавністю ліній профілю, витонченістю гнучкою шиї, повітряною легкістю і текучими переходами неправильних, але чарівних рис жіночого обличчя.

У мистецтві Стародавньої Греції особливе місце займають узагальнені, ідеалізовані образи героїв і богів. У злитті духовного і фізичного художники і скульптори бачили втілення краси і гармонії людини.

У своєму знаменитому «Дискоболе» скульптор V ст. до н. е Мирон прагне в першу чергу передати відчуття руху при стійкості і монументальності ліній тіла, не загострюючи уваги глядачів на особливостях особи.

Особливою ніжністю і теплотою віє від статуї Афродіти, богині любові і краси, виліплена скульптором Праксителем в IV ст. до н.е. для храму на острові Крит. У цьому зображенні немає божественного величі, образ дихає дивним спокоєм і мудрістю.

Римський портрет пов'язаний з культом предків, з прагненням зберегти їх вигляд для нащадків. Це сприяло розвитку реалістичного портрета. Його відрізняють індивідуальні характеристики людини: велич, стриманість або жорстокість і деспотизм, натхненність або зарозумілість.

В середні віки чуттєво-пластичну мову скульптури відповідає ідеї абстрактності образу, його зв'язку з божественним духом. Незважаючи на обмеження релігійного мистецтва нормами і правилами, з'являються образи, повні хвилюючою краси і глибокого людського почуття.

Портретне мистецтво епохи Відродження ніби поєднує в собі заповіти Античності і Середньовіччя. У ньому знову звучить урочистий гімн могутньому людині з його неповторним фізичним виглядом, духовним світом, індивідуальними рисами характеру і темпераменту.

В «Автопортрет» Альбрехта Дюрера(1471-1528) вгадується прагнення художника знайти ідеалізованого героя. Образи універсальних геніїв XVI ст., Майстрів епохи Високого Відродження - Леонардо да Вінчі, Рафаеля Санті - уособлюють ідеальної людини того часу.

У XVII ст. головним критерієм художності стає матеріальний світ, що сприймається через почуття. Наслідування дійсності замінило в портреті незрозумілість і нез'ясовність психічних проявів людини, його різноманітних душевних поривів. Чарівність м'якого оксамиту і повітряного шовку, пухнастого хутра і крихкого скла, ніжною, матовою шкіри і блискучого жорсткого металу передається в цей час з високою майстерністю.

Серед відомих портретних шедеврів того часу «Лютніст» Мікеланджело да Караваджо (1573-1610), в якому художник розвиває мотив, взятий з реального повсякденного життя.

На заході XVIстолетія в творчості іспанського художника Ель греко(1541 -1614) виникає новий тип портрета, в якому передається незвичайна внутрішня зосередженість людини, інтенсивність його духовного життя, заглибленість у власний внутрішній світ. Для цього художник використовує різкі контрасти освітлення, оригінальний колорит, рвучкі руху або застиглі пози. Одухотвореністю і неповторною красою відрізняються зафіксовані їм бліді витягнуті обличчя з величезними темними, немов бездонними, очима.

Портрети великого голландця Рембрандта (1606-1669) не без підстави вважаються вершиною портретного мистецтва. Вони по праву отримали назву портретів-біографій. Рембрандта називали поетом страждання і співчуття. Люди скромні, які потребують, всіма забуті йому близькі і дороги. Художник з особливою любов'ю ставиться до «принижених і ображених». За характером творчості його порівнюють з Ф. Достоєвським. У його портретах-біографіях відображені складні, повні поневірянь і злигоднів долі простих людей, які не дивлячись на що випали на їх частку суворі випробування, не втратили людської гідності і душевної теплоти.

Ледве переступивши поріг, що відокремлює XVII в. від XVIII, побачимо на портретах іншу породу людей, що відрізняється від попередників. Придворно- аристократична культура вивела на перший план стиль рококо з його витончено-звабливими, задумливо важкими, мечтательно- розсіяними образами. Малюнок портретів митців Антуана Ватто (1684-1721),Франсуа Буше (1703-1770) та ін. Легкий, рухливий, їх колорит сповнений витончених переливів, для нього характерне поєднання вишуканих півтонів.

Пошуки героїчного, значного, монументального в мистецтві пов'язані в XVIIIв. згодом революційних змін. Одним з геніальних скульптурних портретів світового мистецтва є пам'ятник Петру Iфранцузского скульптора Етьєна Моріса Фальконе (1716-1791), споруджений в Петербурзі в 1765-1782 рр. Він задуманий як образ генія і творця. Нестримна енергія, підкреслена стрімким рухом коня і вершника, виражається у владному жесті витягнутої руки, в мужньому відкритому обличчі, на якому безстрашність, воля, ясність духу.

XIX ст. привніс в мистецтво портрета мінливість художніх смаків, відносність поняття краси. Новаторські пошуки в живописі звернені тепер до зближення з дійсністю, до пошуку многоликости образів.

У період романтизму портрет сприймається як зображення внутрішнього «я» людини, наділеного свободою волі. Справжній романтичний пафос виступає в портреті Ф. Шопена пензлю французького художника-романтика Ежена Делакруа (1798-1863). Перед нами справжній психологічний портрет, передає пристрасність, палкість натури композитора, його внутрішню суть. Картина наповнена стрімким драматичним рухом. Цей ефект досягається поворотом фігури Шопена, напруженим колоритом картини, контрастними світлотінями, швидкими, інтенсивними мазками, зіткненням теплих і холодних тонів.

Художньому строю портрета Делакруа співзвучна музика Етюду ми мажор для фортепіано Шопена. За нею стоїть реальний образ - образ Батьківщини. Адже одного разу, коли його улюблений учень грав цей етюд, Шопен підняв догори руки з вигуком: «О, моя Батьківщина!»

Мелодія Шопена, непідробна і могутня, була головним засобом вираження, його мовою. Могутність його мелодії - в силі її впливу на слухача. Вона як розвивається думка, яка подібна до розгортання сюжету повісті або змісту історично важливого повідомлення.

У портретному мистецтві ХХ-XXIвв. умовно можна виділити два напрямки. Одне з них продовжує класичні традиції реалістичного мистецтва, оспівуючи красу і велич Людини, інше - шукає нові абстрактні форми і способи вираження його внутрішнього світу.

Ф. Буше. Концерт.


  • Знайдіть на розворотах підручника ті портрети, про які йде мова в тексті. Порівняйте їх межу собою, визначте подібні та відмінні риси. Дайте власне трактування їх образів.

  • Які портрети ви віднесете до традиційного класичного напряму, а які - до абстрактного мистецтва. Аргументуйте свою думку.

  • Зіставте мову різних напрямків портретного живопису. Визначте виразність ліній, кольору, колориту, ритму, композиції кожного з них.

  • Послухайте музичні твори. Підберіть до портретів ті твори, які співзвучні образам, відбитим на них.

Художньо-творче завдання

Підготуйте альбом, газету, альманах, комп'ютерну презентацію (за вибором) на тему «Жанр портрета в культурі різних часів». Включіть в них інформацію про художників, скульпторів, графіках, а також вірші, уривки прози, фрагменти музичних творів, співзвучні образам вашої портретної галереї.

Портрет в мистецтві Росії.

Вважається, що портрет - саме безперечне досягнення нашої національної школи, саме завдяки йому російський живопис досягла рівня європейської. XVIII ст. в Росії називають століттям портрета. У жанрі портрета писали найкращі російські художники: Ф. Рокотов, Д. Левицький, О. Кипренский, К. Брюллов, І. Рєпін, М. Врубель та ін.

В середині XVIII ст. портрет стає частиною побуту, пов'язаної з архітектурою, меблями, посудом, самими мешканцями житла, їх костюмами, звичками.

Завдяки «портретним гармониям» російського художника Федора Степановича Рокотова (1735-1808) утворився особливий емоційний словник для вираження вражень глядача: «полумерцаніе, полугореніе фарб», «хиткість, легкість», «загадковість і таємничість», «вібрація світла і кольору», «поетична крихкість почуттів», «затаєних душевних проявів »і т. п. Крім технічних мальовничих нововведень, художник відкриває нові можливості камерного інтимного портрета в вираженні душевного світу людини як головного критерію його гідності. Нерідко вважають, що Рокотов наділяв моделі своєї власної одухотвореністю.

Особливе місце в творчості художника займає портрет А. Струйской (1772). Він є яскравим прикладом поетизації образу засобами живопису. Повітряна, прозора манера письма створює відчуття легкості тканин і бездонність фону. За допомогою світла Рокотов майстерно виділяє обличчя і одночасно об'єднує всю композицію портрета в єдине ціле. Не випадково цей портрет часто називають «російської Джокондой».

Майже сто років тому поет Яків Петрович Полонський (1819- 1898) побачив у своїх знайомих портрет Марії Лопухіної, написаний російською художнком Володимиром Лукичем Боровиковським (1787-1825).

Портрета на той час теж було майже сто років. Поет довго роздумував перед невеликим полотном. Він практично нічого не знав про цю жінку. Знав тільки, що життя її чомусь склалася нещасливо і що померла вона зовсім молодий. Поет думав: «Яке диво - живопис! Всі давним-давно забули б цю прекрасну Лопухіну, якби не кисть живописця. . . » І в голові його почали складатися вірші:

Вона давно пройшла - і немає вже тих очей

І тієї посмішки немає, що мовчки висловлювали

Страданье - тінь кохання і думки - тінь смутку.

Але красу її Боровиковський врятував.

Так, частина душі її від нас не полетіла.

І буде цей погляд і ця краса тіла

До неї байдуже потомство залучати,

Навчаючи його любити, страждати, прощати, мріяти ...

Ми тому і пам'ятаємо Лопухіну, що її написав Боровиковський. А якби ми не знали, хто зображений на портреті, хіба б він менше подобався або менше чіпав? Звичайно, ні! Тому й буде вічно хвилювати цей портрет, що художник створив прекрасний образ жінки сумної і світлої краси, чистою і ніжної душі.

Любіть живопис, поети! Лише їй, єдиною, дано Душі мінливою прикмети Переносити на полотно.

Ти пам'ятаєш, як з темряви минулого, Ледве закутана в атлас, С портрета Рокотова знову Дивилася Струйского на нас?

Її очі - як два туману, напівпосмішку, полуплач, її очі - як два обману, покритих імлою невдач.

Поєднання двох загадок, Полувосторг, полуіспуг, Безумной ніжності припадок, передбачення смертних мук.

Коли темний ліс наступають І наближається гроза, З дна душі моєї мерехтять Її прекрасні очі.

М. Заболоцький


  • Поділіться своїми враженнями від жіночих портретів, написаних російськими художниками.

  • Підберіть музичні твори російських композиторів (романси, камерно-інструментальна музика), які можна використовувати як фон, що сприяє більш глибокому сприйняттю портретного живопису.

  • Порівняйте художні особливості портретів Рокотова і Боровиковського з особливостями знаменитого портрета Леонардо да Вінчі «Джоконда». Що їх ріднить, що розрізняє?

  • Знайдіть в тексті вірша епітети, метафори, порівняння. Яким чином вони підсилюють сприйняття образу А.Струйской?

Портрети наших великих співвітчизників

Портретний жанр займає значне місце в творчості російського художника Іллі Юхимовича Рєпіна(1844-1930). Звернення до портретної галереї цього художника дає можливість сучасним глядачам дізнатися про його численних творчих зв'язках з діячами вітчизняної науки, культури, мистецтва - вченими, письменниками, художниками, музикантами, Меці натамі, які внесли свій вклад в культурну спадщину Росії.

Знамениті люди на портретах зображені Рєпіним в різних душевних станах: мрійливого споглядання (композитор А. Бородін), активної дії (композитор, піаніст, диригент, засновник Петербурзької консерваторії А. Рубінштейн), спокійного роздуми (письменник Л. Толстой), глибокого роздуму (колекціонер картин, меценат, засновник зборів Державної Третьяковської галереї П. Третьяков).

На кожному портреті живописець зображує своїх героїв з тими предметами, які становлять суть їх професійної діяльності, - письменник з книгою в руках, музикант-виконавець у диригентського пульта, творець художньої колекції в оточенні картин. Ця традиція мала місце і в портретах XVIII в.


  • Розгляньте зображення людей. Визначте, в який час вони створені, які особливості особистості (вигляд, риси характеру, захоплення, соціальна приналежність і ін.) Прагнули підкреслити в них художники. Які засоби виразності допомогли вам зрозуміти це?

  • Послухайте два фрагменти з творів А. Бородіна - «Ноктюрн» з Струнного квартету № 2, експозицію Симфонії № 2 ( «Богатирська»). Якому з цих фрагментів співзвучний портрет композитора? Знайдіть спільні кошти виразності портрета і музики.

  • Розгляньте портрет А. Рубінштейна. Висловіть припущення, яким знайомим вам твором він диригує.

  • Послухайте вступ до опери «Хованщина» М. Мусоргського - «Світанок на Москві-річці». Які особливості розвитку цієї музичної картини необхідно підкреслити диригенту-виконавцю?

  • Вдивіться в портрет письменника Л. Толстого. Яке емоційний стан передано в ньому художником?

  • Прочитайте уривок з роману Л. Толстого «Війна і мир» (сцена Соні та Наталки) як діалог, за ролями. Які риси характеру героїнь розкриває письменник? Яку з сфер життя суспільства початку XIX ст. (Війна? Світ?) Описує?

  • Якими знаннями збагачує вас знайомство з різними творами мистецтва - мальовничим портретом, літературним текстом?

Художньо-творче завдання

Намалюйте ескізи костюмів, декорацій, підберіть музичний фон для цієї сцени.

Як починалася галерея.

Павло Михайлович Третьяков ... ходив з кімнати в кімнату, роздумуючи, куди ж помістити нові придбання. В кабінеті все забито битком. Проти вікон - «Княжна Тараканова», над великим диваном - «Привал арештантів», над кутовим, по одній стіні - «Мисливці». У широкому простінку - «Рибалка» та «Мандрівник» теж Перова. Ні, в вітальні явно ніде було вішати. Павло Михайлович знову перейшов в їдальню і нарешті насилу вибрав місце. Розвішуючи картини, він примовляв, зітхаючи:


  • Тісно, \u200b\u200bдо чого тісно!

  • Перестань купувати, - лукаво примружився Олександр Степанович Камінський, який прийшов з Сонею провідати рідних.

Павло Михайлович, обернувшись, мовчки нагородив його обуреним поглядом. Архітектор обезоруживающе посміхнувся у відповідь і спокійно, весело порадив:


  • Тоді лад приміщення.

Третьяков залишив картини, по-дивився


  • Гадаєшь? Я і сам так вважаю. Давно вже, - сказав він, помовчавши, - А за проект візьмешся? ..

Він вийшов на повітря ... і занурився в густу тінь грушевого саду. Третьякову було нескінченно шкода знищувати цей славний куточок саду. Але місце його вже належало галереї.

Відкладати нічого, Саша. Пора починати. Тільки, будь другом, постеж, щоб з грушами поаккуратнее.


  • Прочитайте уривок з книги Н. Ненарокова «Почесний громадянин Москви».

  • Розгляньте портрет П. Третьякова кисті І. Рєпіна. У чому, на вашу думку, проявляється спільність образів картини і оповідання?

Музичний портрет.

Цікаво порівняти особливості відтворення образу людини в літературі, образотворчому мистецтві, музиці.

У музиці не може бути подібності з конкретною особою, але в той же час не випадково говориться, що «в інтонації захований людина». Так як музика мистецтво тимчасове (вона розгортається, розвивається в часі), їй, як і ліричної поезії, підвладне втілення емоційних станів, переживань людини з усіма їх змінами.

Слово «портрет» стосовно до музичного мистецтва, особливо до інструментальної непрограммной музиці, - метафора. У той же час звукопис, а також синтез музики зі словом, сценічною дією і внемузикальнимі асоціаціями розширюють її можливості. Висловлюючи почуття, настрої людини, втілюючи різні його стану, характер руху, музика може викликати зорові аналогії, що дозволяють уявити, що за людина перед нами.

Інтонація персонажа більш яскраво відтворює зовнішні прикмети, прояви людини в житті: вік, стать, темперамент, характер, неповторну манеру говорити, рухатися, національні особливості. Все це втілюється в музиці, і ми ніби бачимо людини.

Персонаж, ліричний герой, оповідач, оповідач - ці поняття важливі не тільки в літературному творі, а й в музичному. Вони необхідні для розуміння змісту програмної музики, музики для театру - оперної, балетної, а також інструментально-симфонічної.

Інтонація персонажа більш яскраво відтворює зовнішні прикмети, прояви людини в житті: вік, стать, темперамент, характер, неповторну манеру говорити, рухатися, національні особливості. Все це втілюється в музиці, і ми ніби бачимо людини. «Моцартівська теми подібні виразному обличчю ... Можна написати цілу книгу про жіночі образи в інструментальній музиці Моцарта» (В. Медушевський).


  • Послухайте фрагменти з творів різних композиторів: В.-А. Моцарта і С. Прокоф'єва, А. Бородіна і Б. Тищенко, Ж. Бізе та Р. Щедріна, А. Шнітке та В. Кікти. Портрети яких людей ви «побачили» в музиці? Які засоби виразності дають вам можливість уявити особливості характерів героїв і персонажів?

Зробіть ескізні замальовки портретів персонажів улюблених вам музичних творів, дайте їм словесну характеристику

Олександр Невський

Князь Олександр Невський (12201263) народився в місті. Переяславле- Заліському. Отрочні і юнацькі роки Олександра пройшли в Новгороді. У двадцятирічному віці князь Олександр здобув перемогу на Неві над сильним противником - шведами, за що народ прозвав його Олександром Невським. У 1242 на льоду Чудського озера відбулася знаменита Льодове побоїще, в якому військо Олександра Невського розгромило німецьких лицарів-хрестоносців. У «Повісті про житіє і хоробрості благовірного і великого князя Олександра», яка була написана в 80-і роки XIII ст., Коли почалося його шанування як святого, сказано:

«Олександр ... увійшов до церкви святої Софії, і почав молитися зі сльозами:" Боже славний, праведний, Боже великий та могутній, Боже Предвічний, Який створив небо і землю і встановив межі народам, ти повелів жити, не переступаючи чужих кордонів. Суди , Господи, обідящіх мене і захисти від борються зі мною, візьми зброю і щит і встань мені на допомогу! ". Князь, вийшовши з церкви, осушив сльози і почав підбадьорювати дружину свою, кажучи: "Не в силі Бог, але в правді". Протягом 20 років князь, прагнучи відродити колишню славу Русі, їздив на уклін до ханам Золотої Орди і платив їм щорічну данину. Після смерті батька Олександр став великим князем Володимирським. У 1263 після чергової поїздки в Орду, князь тяжко захворів і незабаром помер. У народі говорили, що він був отруєний. Поховали князя у Володимирі. У 1710 р за указом Петра I нетлінні мощі Олександра Невського були перевезені в Санкт-Петербург і поховані в Олександро Невської Лаври. Тоді ж було засновано орден Олександра Невського. Під час Великої Вітчизняної війни (19411945) цей орден знову став бойовою нагородою. День вшанування Святого Благовірного князя Олександра Невського - 6 грудня. Російський народ дбайливо зберігає пам'ять про Олександра Невського. Його образ відображений в різних творах мистецтва - літературі, музиці, живописі, скульптурі, кіно.

Інтернет-конкурс «Ім'я Росії - 2008».


  • Розгляньте картини, пам'ятник, ікону, зображення Олександро-Невської лаври, присвячені Олександру Невському - святому землі російської. Що це за людина? Яким він постає перед нами? Якими рисами характеру наділений?

  • Якою має бути музика, яка малює образ князя, щоб уявити собі саме таку людину? Аргументуйте свою думку.

  • Послухайте фрагменти з кантати С. Прокоф'єва «Олександр Невський» », подивіться епізоди з однойменного фільму С. Ейзенштейна Якими засобами режисерові і композитору вдалося викликати у нас уявлення про характер, зовнішній вигляд головного героя?

Портерт композитора в літературі і кіно

Портрет будь-якого діяча культури і мистецтва створюють насамперед його твори: музика, картини, скульптури та ін., - а також його листи, спогади сучасників і художні твори про нього, що виникли в наступні епохи.

8 клас.

Розділ 2. Мистецтво відкриває нові грані світу

урок 5

Тема: Пейзаж - поетична і музична живопис. Зрима музика.

мета: сформувати уявлення про жанрі пейзажу в живописі і музиці і виконати мальовничу пейзажну композицію.

завдання:

    Виховання любові до природи і рідного краю;

    Формування уявлення про жанрі пейзажу в живописі і музиці;

    Розвиток навичок художньо практичної діяльності в області зображення пейзажу.

Тип уроку: урок вивчення та закріплення знань.

Методи і форми навчання: словесний, наочний, частково-пошуковий, аналітичний, художньо-педагогічної драматургії;

устаткування: ноутбук, телевізор, презентація на тему уроку, альбом, фарби, пензлі, баночка з водою, палітра.

Хід уроку.

1.Вступ. Організаційний момент, вітання.

2. Експозиція. (Слайд 1) Звучить «Літо» П.Чайковського. ( Вступне слово вчителя.) Хлопці, урок сьогодні я хочу розпочати рядками з вірша Івана Буніна.

Ні, не пейзаж тягне мене,

Любов і радість буття. І. Буніна

    Як ви думаєте, про що піде мова сьогодні на уроці? Що ми дізнаємося? (Відповіді учнів)

Подання теми і цілей уроку. (Слайд 2) Сьогодні на уроці ми розглянемо жанр пейзажу в різних видах мистецтва і виконаємо художньо-практичне завдання.

3.Розробка.

    Що ж таке пейзаж?

    Які види пейзажу в ІЗО ви пам'ятаєте? (Міський, сільський, марина, пейзаж в портреті і т.д.). (Слайд 3)

(Слайд 4) На попередньому уроці ми говорили про те, що довгий час невигадлива краса середньо смуги не приваблювала уваги російських художників. Нудні, одноманітні рівнинні пейзажі, сіре небо, весняне бездоріжжя або пожухла від спеки річна трава ... Що в цьому поетичного? І тільки завдяки картині Олексія Кіндратовича Саврасова(1830-1897) «Граки прилетіли» російські художники відчули пісенність російської природи. З'явилася ціла плеяда російських художників воспевших в своїх роботах красу рідної землі.

    Назвіть картини і імена художників-передвижників, з творами яких ми познайомилися на минулому уроці.

(Слайд 5-7) (Відповіді учнів: А. Саврасов, І. Левітан, І. Шишкін та ін.)

    Чи існує жанр пейзажу в інших видах мистецтва крім образотворчого мистецтва?

(Відповіді учнів: в музиці і літературі)

    Назвіть відомого італійського композитора 17 століття, який написав цикл концертів під назвою «Пори року».

(Відповіді учнів: Антоніо Вівальді)

Хлопці, вашим домашнім завданням було підготувати групове виступ і прочитати вірш-пейзаж, підібравши відповідний музичний супровід. Пропоную уявити вам ваші виступи.

(Слайд 8)

Виступ учнів.

(Слайд 9)У російських пейзажах-настроях - віршованих, живописних і музичних - образи природи, завдяки дивовижній пісенності інтонацій, мелодій, які тривають як нескінченна пісня, як наспів жайворонка, передають ліричний прагнення душі людини до краси, допомагають людям глибше зрозуміти поетичне зміст замальовок природи.

(Слайд 10-11) У зарубіжному образотворчому мистецтві XX століття з'являється яскраве напрямок для якого стало характерним фіксувати в своїх картинах швидкоплинні враження від реально існуючого світу. Цей стиль назвали «імпресіонізм» від французького «враження». Основоположником стилю став французький художник Клод Моне (1840-1926).

    Розгляньте картини і порівняйте характерні риси стилів «реалізм» і «імпресіонізм».

(Слайд 12) Порівняльний аналіз стилів

(Слайд 13-16) Повчальна і навіть кумедна історія сталася з мальовничою роботою «Вестмінстерське абатство» французького художника-імпресіоніста Клода Моне. Звиклі до туману лондонці точно знали його колір - сірий. І як же вони були здивовані і навіть обурені, коли на виставці побачили картину Моне. На ній вони виявили, що туман, який розмиває обриси замку, має червоний відтінок! Коли ж люди вийшли на вулицю, то, на свій подив, виявили, що туман насправді багряний! Дійсно, в залежності від погоди, часу доби, заломлення сонячних променів туман може набувати найрізноманітнішу забарвлення. Але помітив і відкрив для всіх цю особливість саме художник.

Художньо-практична діяльність.

(Слайд 17) Використовуючи особливості кольору, колориту, ритму, композиції створіть різні образи рідної природи живописними засобами. (Робота виконується в супровід фортепіанних п'єс російського композитора П.І.Чайковського. В цьому році відзначають 145 років від дня народження П. І. Чайковського)

4. Кульмінація. Виставка, обговорення та оцінювання робіт.

5. Реприза. (Слайд 18) Хлопці, урок я почала поетичними рядками. Як ви розумієте слова російського поета І. Буніна?

Ні, не пейзаж тягне мене,

Чи не фарби жадібний погляд помітить,

А то, що в цих фарбах світить:

Любов і радість буття.

6. Післямова (Слайд 19)

Узагальнення і закріплення знань

    Що таке пейзаж?

    Що «оспівує» пейзажний жанр?

    Що таке «імпресіонізм», і які його особливості?

    Назвіть художників і їх роботи, про які йшла мова сьогодні на уроці.

    Який взаємозв'язок між живописом, музикою і літературою?

(Слайд 20) Домашнє завдання. Повторіть все, що ви знаєте про жанрі портрета.











Водоп'янова Т.М. Урок мистецтва в 8 классеІскусство розповідає про красу Землі. Літературні сторінки. Пейзаж - поетична і музична живопис.

Ні, не пейзаж тягне мене,Чи не фарби я прагну помітити,

А то, що в цих фарбах світить:

Любов і радість буття,

Вона всюди розлита ...

Вона всюди, де краса ...

(З Івана Олексійовича Буніна)

Пейзаж - улюблений і древній жанр для багатьох видів мистецтва. Кілька тисяч років тому невідомий художник, який жив в Стародавньому Єгипті, зобразив сад, таким, яким він його побачив. Це був чудовий сад з деревами, кущами, маленьким штучним ставком. Але розглядаючи зображення, можна уявити, що він малював з окремих позицій, а потім зібрав «пазли» зображень. Деякі він як би «знімав» спереду, деякі збоку, а ставок таким можна побачити, тільки зависнувши над ним зверху. Зникли всі другорядні деталі, зате все решта опрацьовані дуже чітко. Завдяки цьому художнику цей день, цей сад зберігся таким, яким він був в той давній день, до сих пір.

Інший день і інший сад залишив в скарбниці світового мистецтва французький композитор імпресіоніст Клод Дебюссі. Його «Сади під дощем» - дивовижне відображення образів і звуків природи в музиці Фортепіано звучить як ударний інструмент, безліч молоточків якого б'є крапельками дощу по клавішах. Ритм п'єси мінливий, як ритм дощу. Виникає відчуття, що музика народжується прямо в момент виконання. А поет Анрі де Реньє описує свій сад: Сад здригається і бурмоче,Довірливо грозою полонений,А злива тонкої мережею хочеЗв'язати з землею небосхил.Закривши очі, стою, слухаючи,Як мокрий сад співає у тиші,Як ллється свіжість дощова

У темряву схвильованої душі.

Вибір редакції
(37 слів) У повісті Гоголя «Портрет» теж показано вплив справжнього мистецтва на особистість. Герой витрачає останні гроші на картину, ...

Твір написано учнем загальноосвітньої школи. Можуть бути помилки. Текст Володимира Олексійовича Солоухина: Неповний .. (1) Є ...

Тема: Духовні і моральні якості Герасима: сила, гідність, співчуття до оточуючих, великодушність, працьовитість. Діяльнісна ...

Профілактика сколіозу. Прослідкуйте, щоб ваш школяр носив рюкзак, надягаючи лямки на обидва плеча. У перерві між уроками запропонуйте ...
Мистецтво - це діяльність індивідуума. За допомогою нього він пізнає світ, відпочиває і створює щось нове. Роль і значення мистецтва в ...
Назва цієї казки таке: Казка про царя Салтана, про сина його славного й могутнього богатиря князя Гвидоне Салтановиче і про прекрасну Царівну ...
Є на нашій річці такі глухі і затишні місця, що, коли продерёшься через сплутані лісові хащі, заповнені до того ж кропивою, ...
Розділи: Російська мова Клас: 11 Урок розвитку мовлення в старших класах орієнтований насамперед на засвоєння основних вимог ...
Міаніє Михайло Юрійович: «Мудрість, Любов і Сила - триєдність Душі людини». Це три однаково важливі основи для гармонійного ...