Теремок для крихт, який побудував Чарушин. Конспект літературного читання Е.Чарушін "Теремок" план-конспект уроку з читання (1 клас) на тему Російська народна казка теремок Чарушина


муніципальне казенне загальноосвітній установа

«Середня загальноосвітня школа №3 »

відкритий урок

по літературному

читання

в 1- ом класі

«Е.Чарушін« Теремок »

підготувала і провела : учитель початкових класів

Переверзєва Е.Н.

г.Хасавюрт

2014-2015г.

цілі:

Створити умови для формування позитивного ставлення до слухання і читання книг; - вчити переказу;

Тип уроку: вивчення нових знань.

Плановані результати освіти :

предметними е: Знайомство з поняттям "авторська казка; вміння виразно чітатьцелимі словами і за ролями; ділити текст на частини і переказувати їх, використовуючи відповідну лексику.

особистісні : уявлення про добро і зло, загальних моральних категоріях і моральному змісті власних вчинків; вміння відчувати естетичні почуття на основі знайомства з різними виразними засобами і оцінювати свої емоційні реакції під час слухання, читання і під час знайомства з ілюстраціями до твору; орієнтація на виконання моральних норм на основі оцінки вчинків літературних героїв;

метапредметние :

пізнавальні УУД : Вміння співвідносити ілюстрацію до змісту тексту; вміти визначати новий жанр літературного твору порівнюючи твори різних жанрів; вміти оцінювати свою емоційну реакцію; знати основи смислового читання художнього тексту, розуміти і інтерпретувати знаки, символи; вміти прогнозувати зміст твору, відповідне його назвою, ключовим словом.

регулятивні УУД : вміти розрізняти спосіб і результат дії в зв'язку з поставленим завданням і умовами її реалізації; вміти приймати і зберігати навчальну задачу, виконувати навчальні дії, дані в усній формі відповідно до установкою вчителя і орієнтиром на правильність їх виконання, оцінювати правильність їх виконання і вносити корективи.

комунікативні УУД : вміння використовувати мова для порівняння творів художньої літератури (авторська або народна казка) і виявлення авторської точки зору; вміти співпрацювати і домовлятися з однокласниками, беручи участь в колективній діяльності; вміти формулювати відповідь на питання і аргументувати свою позицію; вміти обговорювати зміст казки і героїв, висловлювати своє ставлення, оцінювати висловлювання партнерів.

Форми і методи навчання: фронтальна, індивідуальна;пояснювально-ілюстративний, частічнопоісковий.

Освітні ресурси: виставка книг з казками (народними та авторськими); малюнки із зображенням героїв казки; схема; картки; презентація.

Хід уроку

I. Організаційний момент (Слайд)

Я дарую свою посмішку всім вам, поділіться і ви своїми посмішками зі мною, один з одним, з гостями, відчуєте тепло і світло, радість і щастя.

II. Актуалізація знань. Постановка мети. (Слайд)

Починаємо урок читання. Спробуйте здогадатися, про що будемо говорити на уроці.

( А А К С К З)

Зберіть слово

Про т в е т: казка.(Слайд)

Про що ми будемо говорити сьогодні на уроці?

Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ, який називається так:( на дошці): Казки. Загадки. Небилиці.

Наш урок буде присвячений першій темі цього розділу. Ми поговоримо про казки. (Слайд)

III.Откритіе нового знання

1) Фронтальна бесіда

Які види казок бувають? (Чарівні, побутові, про тварин).

Для того, щоб дізнатися, що за казку ми будемо читати сьогодні, вам необхідно виконати наступне завдання.

Спробуйте вгадати казку. Якщо ви відповісте правильно, то зможете відкрити одну букву з назви нашої казки.

( На дошці картки з перевернутими літерами ТЕРЕМОК . Учитель по черзі дістає зі скриньки такі предмети. Учні називають казку, в якій можна зустріти даний предмет. У разі правильної відповіді, учні мають право відкрити будь-яку букву ).

Перегляд слайдів

    Яйце.

    Щука.

    Золоте перо.

    Три стільця.

    Коса.

    Козленочек.

    Стріла.

(На дошці відкривається напис: ТЕРЕМОК)

Я бачу, що ви знаєте багато казок. Це добре.

З якою казкою ми сьогодні познайомимося?

Отже, ви здогадалися, що це казка ... в обробці Євгена Чарушина

2) Слово вчителя письменника. . (Слайд)

З самого дитинства його оточувала жива природа - рідний дім з величезним садом, домашній зоопарк з поросятами, кроликами, курчатами і птахами, яких Чарушину лікували і доглядали. Зрозуміло, що в такому будинку і в такій сім'ї - його батько був відомим архітектором - міг вирости тільки дивовижний і талановита людина, яким і був Євген Чарушин. Євген Іванович згадував, як ще будучи дитиною він, слухаючи казки, тримав в руці олівець і малював приходять йому на розум сюжети.

Він ріс добрим, чуйним, люблячим тварин хлопчиком

Коли він виріс, виконав свою заповітну мрію, закінчив академію мистецтв у Петербурзі.

Важливою віхою в біографії Чарушина стало знайомство з Самуїлом Яковичем Маршака, який переконав художника в тому, що він повинен почати писати сам. Це виявилося непростою справою, але Чарушин продовжував наполегливо працювати і ще до війни вже встиг видати десятки своїх книг, продовжуючи при цьому ілюструвати і інших дитячих письменників - Віталія Біанкі, Михайла Пришвіна, Самуїла Маршака. Книга Маршака «Дітки в клітці» стала останньою ілюстраційне роботою Чарушина. За неї він був посмертно нагороджений золотою медаллю на міжнародній виставці дитячої літератури в Лейпцигу.

Світ тварин - був і його світом, ось чому його малюнки були такими живими, яскравими, талановитими, ось чому не одне покоління юних читачів заворожено розглядало його малюнки і зачитувалися його розповідями.

(Виставка книг, які ілюстрував Е.Чарушін)(Слайд)

3) Робота в групах (Слайд) (груп-4)

А тепер повернемося до казки.

Згадайте головних дійових осіб російської народної казки "Теремок".

У якому порядку з'являлися в казці герої? ( слайд)

Для того щоб дізнатися тих героїв, які прийдуть до нас в гості сьогодні, вам необхіднопопрацювати в групах . Хто нагадає мені правила роботи в групі?(Не шуміти. Працювати дружно, злагоджено. Радитися з товаришами.)

(Учні працюють в групах постійного складу. Кожній групі пропонується зібрати з пазлів казкового героя, прикріпити отримане зображення на дошку). ( Роздати конверти з картинками)

Хлопці, ця казка добре знайома вам з дитинства. Давайте спробуємо дати характеристику героям цієї казки. Для цього я пропоную вам пограти в гру "Розвідники". Нагадаю, що вигукувати з місця не можна, граємо мовчки.

Знайдіть в периметрі класу картку із зазначенням якості будь-якого з представлених тут героїв і прикріпіть її під зображенням даного героя.

(На стінці, в різних місцях, пріклеяни картки: хитрий, боягузливий,

обережний, жадібний, лютий, крикливий.)

Физкультминутка

4) Читання казки Чарушина (Слайд)

А зараз послухаємо казку.

Я читаю, ви стежите.

5) Перевірка розуміння почутого

Чи сподобалася вам казка?

Що сподобалося більше?

Чим казка Е. Чарушина «Теремок» схожа на російську народну казку?

Чим відрізняється? (Це авторська казка, а інша народна))

Учитель демонструє схему. (Слайд)

Поясніть, які казки називають народними, а які - авторськими.

IV. Закріплення нового матеріалу.

1.Виразітельное читання казки за ролями.

Хто вам найбільше сподобався з читаючих дітей?

2. Робота з прислів'ями (Слайд)

Прочитайте прислів'я:

У темряві, та не в образі .

Знає сорока, де зиму зимувати .

Згода міцніше кам'яних стін .

Поясніть сенс цих прислів'їв.

Яка з них підходить до нашої казці найбільше?

Казка піднесла нам хороший урок, живучи серед людей, треба бути терпимим до них, вчитися поступатися, домовлятися один з одним, уживатися в згоді

3. гра «Кому належать?». (Слайд)

Чук! Чук!

Гав! Гав!

Пік! Пік!

Ква! Ква!

V. Підсумок уроку. Рефлексія. (Слайд)

З якою казкою ми сьогодні познайомилися?

Чому вчить нас ця казка?

Варто в поле теремок. Біжить мимо мишка-норушка. Побачила теремок, зупинилася і запитує:

Терем-теремок! Хто в теремі живе? Ніхто не відгукується. Увійшла мишка в теремок і стала там жити.

Прискакала до терему жаба-жаба і питає:

Я, мишка-норушка! А ти хто?

А я жаба-жаба.

Іди до мене жити! Жаба стрибнула в теремок. Стали вони удвох жити.

Біжить мимо зайчик-побігайчик. Зупинився і питає:

Терем-теремок! Хто в теремі живе?

Я, мишка-норушка!

Я, жаба-жаба!

А ти хто?

А я зайчик-побігайчик.

Іди до нас жити! Заєць скок в теремок! Стали вони втрьох жити.

Йде повз лисичка-сестричка. Постукала у віконце і питає:

Терем-теремок! Хто в теремі живе?

Я, мишка-норушка.

Я, жаба-жаба.

Я, зайчик-побігайчик.

А ти хто?

А я лисичка-сестричка.

Іди до нас жити! Забралася лисичка в теремок. Стали вони вчотирьох жити.

Прибіг вовчок-сірий бочок, заглянув в двері і запитує:

Терем-теремок! Хто в теремі живе?

Я, мишка-норушка.

Я, жаба-жаба.

Я, зайчик-побігайчик.

Я, лисичка-сестричка.

А ти хто?

А я вовчок-сірий бочок.

Іди до нас жити!

Вовк вліз в теремок. Стали вони вп'ятьох жити. Ось вони в теремку живуть, пісні співають.

Раптом йде ведмідь клишоногий. Побачив ведмідь теремок, почув пісні, зупинився і заревів щосили:

Терем-теремок! Хто в теремі живе?

Я, мишка-норушка.

Я, жаба-жаба.

Я, зайчик-побігайчик.

Я, лисичка-сестричка.

Я, дзига-сірий бочок.

А ти хто?

А я ведмідь клишоногий.

Іди до нас жити!

Ведмідь і поліз в теремок. Лез-лез, лез-ліз - ніяк не міг влізти і говорить:

А я краще у вас на даху житиму.

Так ти нас розчавити.

Ні, не роздавлю.

Ну так лізь! Вліз ведмідь на дах і лише всівся - трах! - розвалився теремок.

Затріщав теремок, впав набік і весь розвалився. Ледве-ледве встигли з нього вискочити мишка-норушка, жаба-жаба, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка, дзига-сірий бочок - всі цілі та неушкоджені.

Взялися вони колоди носити, дошки пиляти - новий теремок будувати.

Краще колишнього збудували!

Євген Чарушин відомий перш за все як художник-анімаліст і автор оповідань про тварин. Але у нього є і книжки для найменших -сказочно-ігрові.

«Жарти» - це коротенькі, в дві-чотири рядки, віршовані підписи під картинками, дуже близькі за характером до фольклорних текстів: простий, зрозумілий ритм, прості, легко вгадуються рими.

На картинках зображені звірята, пташки, рибки, зайняті різними справами. Справи ці дуже нагадують дитячі ігри або епізоди з дитячого життя. Ось білочки і мишенята гойдаються на гойдалках; ось ведмедиця заколисує в колисці ведмежат, які смокчуть пустушки; ось їжачки плавають на кораблику під розмальованим вітрилом. Є й «серйозні» ситуації: ведмежата сердяться один на одного: не поділили гостину зайчик плаче: злякався страховиська, а воно виявилося жабою. Все Чарушінскіе звірята викликають розчулення - такі вони милі і пухнасті. Пухнастими здаються навіть їжачки і жаби. Це особливість манери художника. Він малює нестрашним, безпечних тварин. І, перетворися вони в реальні іграшки, кожний малюк із задоволенням взяв би їх з собою в ліжечко: нехай сплять поруч.

А ще в книзі є казка «Теремок». У виконанні Чарушина ця казка перетворилася в геніальний твір для малюків - тих, хто тільки вчиться слухати казки. Що ж він зробив?

Текст казки з прозового перетворився в поетичний: він складається з коротких рядків з дуже простими римами, що лише підсилює відчуття фольклорної основи. Зате дитячу увагу може спертися на ритм і риму.

А ще репліка кожного нового персонажа передує словами-звуконаслідування:

Як по полю-полю мишка біжить,
Біля дверей зупинилася і пищить:

Пік! Пік! Пік! Пік! Пік! Пік!
Пік! Пік! Пік! Пік! Пік! Пік!

Вже як по полю жаба біжить,
Біля дверей зупинилася і кричить:

Ква! Ква! Ква! Ква! Ква!
Ква! Ква! Ква! Ква! Ква!

Що таке звуконаслідування? По-перше, це повторювані склади: «ав-ав», «мяу-мяу», «ко-ко-ко», «га-га-га» - тобто своєрідний звуковий тренінг, який так необхідний дитині в період освоєння мови .

По-друге, зі звуконаслідування починається активна мова малюків. Спочатку вони ще не в змозі відтворювати важкі і довгі слова, що позначають предмети і явища навколишнього світу, але самі ці предмети вони вже розрізняють, виділяють і намагаються висловити до них своє ставлення. При цьому малюк охоче використовує «слова-заступники», які пропонують йому дорослі: ті самі «ав-ав» і «ко-ко-ко».

Зрозуміло, що казка, яка наповнена такими «зрозумілими» і легкими для відтворення слівцями, повинна привертати увагу малюка, повинна йому подобатися.

Слова-звуконаслідування шикуються в ланцюжок, і в кінці казки з них утворюється ціла пісенька. Автор «диригує» цим звуконаслідувальним хором ще й візуально: кожне наступне звукосполучення написано більший і жирніше - своєрідна підказка батькам, як інтонувати і міняти голос під час читання.

І якщо дорослий буде виразно пищати і квакати, то малюк з якогось прочитання неодмінно до нього приєднається. Тобто буде брати участь в «читанні» казки. Оскільки пищати і квакати потрібно в певних місцях, то в проміжках потрібно слухати і потрібний момент «ловити». А це - перші кроки в розумінні тексту.

Марина Аромштам

Літературне читання, 1 клас

Урок 45. Євген Чарушин «Теремок»

Перелік питань, що розглядаються на уроці:

  1. народні та авторські казки;
  2. Євген Чарушин - письменник, художник-анімаліст, художник-ілюстратор;
  3. характеристика героїв казки.

Народна казка - це жанр усної народної творчості, тому вона може змінюватися в міру передачі її з уст в уста. У народних казок можна визначити автора.

Художник-ілюстратор - це художник, який на створює образ, відповідний змісту тексту, за допомогою засобів образотворчого мистецтва.

Художник-анімаліст - це художник, який зображає тварин.

Ключові слова:

Основна та додаткова література по темі уроку:

1. Літературне читання 1 клас: Підручник для загальноосвітніх організацій: В 2ч. / Л.Ф. Климанова [и др.] - М .: Просвещение, 2015. - 158 с.

2. Зайкина хатинка. Російські народні казки: збірник російських народних казок / Под ред. А. В. Сагалова. - М .: Азбука, 2016. - 152 с.

На уроці ми дізнаємося:

Що відомі дитячі письменники любили по-своєму викладати російські народні казки;

Що казку «Теремок» по-своєму переказав Євген Іванович Чарушин;

Що Чарушин не тільки письменник, але й художник-ілюстратор, художник-анімаліст.

Встановлювати послідовність подій;

Давати характеристику персонажам казки.

Самі складати кінцівку казки.

Основний зміст уроку:

Євген Іванович Чарушин - письменник і художник. Він народився в 1901 році в місті Вятка на Уралі. Найбільше маленький Женя любив книги про тварин.

Одного разу батько подарував йому на день народження 7 важких томів. Це була книга німецького вченого Адама Брема «Життя тварин». Її він беріг і перечитував все життя.

З перших сторінок книги хлопчик став малювати тварин, про яких читав. Після служби в армії Євген Чарушин надходить в Петербурзьку Академію мистецтв. Він стає художником-анімалістом (це художник, який зображає тварин). Самуїл Якович Маршак запропонував йому проілюструвати книгу Віталія Біанкі. Так Чарушин став художником-ілюстратором. Пізніше він ілюстрував книги Михайла Пришвіна, Самуїла Маршака, Максима Горького.

У Чарушина був ще й літературний талант. Він сам писав чудові книги про тварин і ілюстрував їх. Кожен персонаж письменник-художник зображував з певним характером, тому чарушінскіе звірі дуже зворушливі і емоційні.

Послухайте казку «Теремок» Євгена Івановича Чарушина.

В кінці уроку прочитай казку самостійно. А поки подумай, чим закінчилася ця історія.

Розбір типового тренувального завдання

Текст питання:

Які характеристики підходять до казки Е. Чарушина «Теремок»?

народна казка

побутова казка

чарівна казка

Підказка.

Види казок: чарівні, про тварин, побутові.

Всі казки можна розділити на дві групи: народні (автор невідомий) і авторські (автор відомий).

відповідь:

Урок літературного читання в 1 класі

за підручником Л.Ф.Клімановой «Рідна мова»

Е. Чарушин «Теремок»

мета : Познайомити з твором Е. Чарушина «Теремок»

завдання:

Навчальні:

вчитися працювати з текстом, продовжувати роботу над навичками читання: правильністю, швидкістю,

активізувати «вдумливе читання»,

розвиваючі:

розвивати усне мовлення, образне мислення,

виховують:

виховувати моральність через аналіз змісту твору.

устаткування : Підручник, презентація з ілюстраціями до казок, портретом Чарушина, видами робіт для читання,

картки з «розсипаними» словами, конверти з частинами прислів'їв і кольоровими фігурками для Теремка.

Плановані результати:

Предметні:

учні навчаться прогнозувати зміст розділу; читати виразно плавно, цілими словами, правильно виділяючи ударні склади; визначати послідовність подій у казці; відповідати на питання за змістом твору; розрізняти народну і літературну казки.

метапредметние:

Регулятивні: відбирати кошти досягнення діяльності

Пізнавальні: контролювати результат діяльності

комунікативні: домовлятися про розподіл функцій і ролей у спільній діяльності.

Особистісні: розвиток мотивації навчальної діяльності, розширення уявлень про загальні моральних категоріях

Хід уроку:

  1. Організаційний момент. Привітання.

Ми один одного розуміємо?
Добре вже читаємо?
Букви всі ми теж знаємо?
На уроці засипаємо?

А від чого стало тепло?

2 . Актуалізація знань. Постановка мети.

Учитель: Починаємо урок читання. Спробуйте здогадатися, про що будемо говорити на уроці. Я буду показувати вам предмети, а ви подумайте і скажіте- що спільного між ними.

(Учитель дістає предмети: курочка, яйце, ріпку, Машенька, ведмідь, баночка з борошном))

Що спільного у всіх цих предметів?

Так. Ми будемо говорити про казки.

(На дошці з'являється картка з слово КАЗКА)

Ви любите казки? За що? Для чого людям потрібні казки?

(Відповіді дітей)

3 . Перегляд слайдів

учитель:

Подивіться ілюстрації. Постарайтеся дізнатися казки.

Хто їх написав?

Ці казки об'єднує те, що написав їх російський народ.

Як називаються казки, які написав народ? (Народні)

А якщо казку написала людина - письменник? (Авторські)

На які групи ще ми можемо розділити казки?

(Побутові, чарівні, казки про тварин)

4 . Відеозапис (уривок з казки)

З якої казки ви побачили уривок?

Діти: Теремок.

Хто написав цю казку?

учитель:

Згадайте героїв казки.

Які події відбуваються в казці?

5. Оголошення теми

учитель:

Сюжет, який ліг в основу казки став цікавий багатьом письменникам. Її переказував і А. Н. Толстой і С.Я. Маршак. А сьогодні ми прочитаємо казку Євгена Івановича Чарушина. Ця талановита людина був не тільки письменником, а й художником дитячих книг. Він сам малював картинки до своїх оповідань.

(Показ ілюстрації його книги)

ВИМКНУТИ ПРОЕКТОР.

7 . Читання казки Чарушина

учитель:

Відкрийте стр. 33

(Читають добре читають діти)

Чим казка схоже на народну? (Діти відповідають)

В чому різниця? (Герої названі по різному)

8. Физкультминутка.

Разом з героями повеселимося під музику.

Бесіда за -прочітанному.

Хлопці, так багато героїв і всі вони дуже різні. Як же вони могли ужитися в такому маленькому теремочке?

Як лисиця жила разом з зайцем? А вовк міг перебувати поруч з лисицею, та ще й пісні співати?

діти:

Напевно, вони поступалися один одному, допомагали і ін.

А щоб могло статися, якби вони сварилися.

9 . Робота в групах

1 група

Діти вибирають яка прислів'я підходить до казки.

В тісноті та не в образі.

Чи не вчися руйнувати, а учись будувати.

Згода міцніше кам'яних стін.

Дружба не гриб, в лісі не знайдеш.

Птах красна пером, а людина розумом.

2 група

Підбирають другі частини імен звірів з казки.

Мишка-норушка (поскребушка)

Жаба-квакушка (попригушка)

Заєць на горі увёртиш (попригайка, побігайчик

Лісічка- сестричка

Вовк з-за кущів хватиш (сірий бочок)

Медведь- тяпиш- лепиш, всіх вас тиснеш. (Ведмідь, батюшка)

3 група

Інсценування казки.

(Вибір героїв і підготовка до інсценування)

11 . Підбиття підсумків

Що б порадили героям казки?

Чому можна повчитися у героїв?

діти:

  • - дружелюбності
  • -взаімовиручке
  • -вміння поступатися
  • -бажання допомогти

Казка піднесла нам хороший урок, живучи серед людей, треба бути терпимим до них, вчитися поступатися, домовлятися один з одним, уживатися в злагоді.

Казка «Теремок» вчить всіх жити в мирі і дружбі, в добрій згоді.

Хлопці, а чи знаєте ви ще казки схожі на казку Теремок?

( «Рукавичка» УНС, «Терем -череп» РНС, «Грібок- теремок» Сутеев, «Репка- терем» і багато ще інших сказок.Хотіте їх прочитати? Прочитайте вдома з батьками.

12.Рефлексія.

Герої казки «Теремок» Е.Чарушіна, розбіглися, а новий будинок не побудували. Давайте ми хлопці сьогодні побудуємо їм новий теремок.

Візьміть з конвертів кольорові фігурки. Давайте з цих цеглинок побудуємо новий дружний, гостинний Теремок

Зелений - я працював із задоволенням, в повну силу

Жовтий - працював, але можу краще

Червоний - не хотів працювати.

(Учні побудували будинок)

Я зараз запалю свічку. Це непростий вогник. Це вогник людської душі. У кого в серці горить такий вогник, той справжній чоловік, справжній друг. Яхочу, щоб ви завжди відчували плече один одного, підтримували в складних ситуаціях. У кожного з вас на парті лежить "язичок полум'я" (вирізаний з кольорового паперу). Я попрошу вас взяти його і підійти до мене. Давайте станемо ближче один до одного і зробимо велике багаття дружби. Як ці промінчики, будьте завжди дружні!

Звучить пісня «Дружба міцна»


Вибір редакції
Дуже цікаво, що, читаючи роман Булгакова "Майстер і Маргарита", читач довгий час не може зрозуміти, чому твір названо ...

Казка Н. Н. Носова «Незнайко» персонажів має багато: близько ста. Головні герої живуть в Квітковому місті, крім якого є Зелений ...

Твір «Квіти для Елджернона» можна віднести до науково-фантастичній драмі. Однак елемент фантастики там невеликий і другорядне, а ...

Віртуальна книжкова виставка Дитячі хвороби в художній літературі Року літератури та Всеросійському дню бібліотек присвячується ...
У Ростовській області в селі Генеральському живе справжній казкар - лауреат літературної премії імені Петра Єршова. Стару саманну ...
Відкритий урок літератури Композиція і система образів в авторській казці-повісті С.Л. Прокоф'євої «Клаптик і Хмара» Провела вчитель ...
Тетяна Валеріївна, читачам добре відомі премії, які вручаються за дорослі книги. Їх не так багато, як хотілося б, але ...
Коломна чудове місто. Він і древній і новий. Ми приїхали сюди завчасно, і перед відкриттям виставки Жені Лоцманова побродили ...
У 9 класі зараз проходимо сентименталізм - творчість Н. М. Карамзіна. Може, пам'ятаєте "Бідну Лізу"? Ось цю повість і аналізуємо з ...